Zbog zdravlja mačke i nemogućnosti kontroliranja reprodukcije mnogi vlasnici se odlučuju za sterilizaciju odnosno kastraciju mačke. Iako je riječ o sigurnom i rutinskom zahvatu, svakako predstavlja veoma važnu odluku.
Kada je najbolje sterilizirati mačku?
Mužjake je preporučeno kastrirati u dobi od 8-12 mjeseci. Kastracija je rutinski postupak kojim se odstranjuju, a ne kako neki misle podvezuju testisi, jer podvezivanje ne bi spriječilo ili smanjilo spolni nagon. Rana nakon kastracije se ne šiva jer je jako mala. Oporavak nakon zahvata je kao i kod ženke. Sutradan se već normalno ponašaju i jedu.
Jako je bitna briga za ljubimca 12 do 24 sata nakon operacije. Prilikom buđenja iz anestezije mački treba osigurati mirno, toplo i mračno mjesto, a najbolje ih je ostaviti u transporterima i ne davati im jesti kako hrana ne bi otišla u dušnik umjesto u jednjak.
Koje su moguće komplikacije?
Činjenica je da kastrirane mačke s gubitkom spolnog nagona pokazuju pojačani interes prema hrani. Vlasnik je taj koji određuje koliko i kada će njegova mačka jesti.
Najčešće komplikacije povezane su s promjernom težinom, što može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih stanja. Dijabetes i bolesti zglobova povezani su s pretilošću kod mačaka, a smanjena fizička aktivnost kućne mačke može završiti s probavnim smetnjama zbog nedostatka kretanja i puno vremena provedenog u mirovanju.
Nakon kastracije treba nastaviti hraniti s jednakom količinom hrane kao i prije, a danas na tržištu postoji specijalna hrana za kastrirane životinje koja osigurava održavanje optimalne tjelesne težine.