Opis
BENGALSKA MAČKA. POVIJEST
Bengalska mačka je dobila svoj izgled zahvaljujući amerikanki Jean Sugden koja je 1961. godine bila na poslovnom putovanju u Bangkoku, u jugoistočnoj Aziji. Tamo je na lokalnoj tržnici nabavila mačića domaće divlje mačke. Mačka je dobila ime Malezija i izvezena je u SAD. Unatoč životu kod kuće, Malezija je zadržala sve navike divlje zvijeri, iako nije pokazivala agresiju, nije uspostavljala kontakt, preferirajući samoću na teško dostupnim mjestima. No, domaći crni mačak Jin dobio je naklonost Malezije, što je rezultiralo dolaskom na svijet hibridne mačke, koja je dobila ime Kin-Kin.
Jean, koja se još kao studentica bavila uzgojem mačaka, odlučila je pokušati uzgajati pasminu koja ima sve vanjske kvalitete divljih azijskih mačaka, ali sa karakterom kućnog ljubimca. Nažalost, njezino je proučavanje prekinuto smrću prvog supruga. Malezija je završila u zoološkom vrtu, a Kin-Kin je umrla od upale pluća.
Samo 15 godina kasnije, Gene, koja već tada promijenila prezime u Mill, vratila se uzgoju svoje pasmine. Tako je započeo ozbiljan rad na stvaranju domaće bengalske mačke. U uzgojnom programu osim domaće mačke upotrjebljene su još sijamska, abesinska, egipatski mau i burmanska mačka.
Tijekom stvaranja pasmine je bilo puno poteškoća i napokon 1991. prva bengalska mačka dobila je dozvolu sudjelovanju na izložbi TICA, a nešto kasnije je bila priznata u svim felinološkim organizacijama svijeta.
OPIS i KARAKTER
Bengalska mačka očarava svojom sličnošću s divljim pretkom, a njezina ljepota često je glavni razlog zašto ljudi odluče imati ovu mačku kao kućnog ljubimca. Međutim, važno je znati da je ova mačka prvotno bila hibrid između domaće i divlje mačke. Ovo je utjecalo na njihovu psihu i ponašanje, ali zahvaljujući naporima registriranih uzgajivača, bengalske mačke danas su postale uravnoteženog karaktera i bolje prilagođene životu u zatvorenim prostorima.
Ova inteligentna mačka zahtijeva redovitu interakciju s ljudima. Ako ne provodite dovoljno vremena s njom, može se početi osjećati zanemarenom i postati nezavisnijom. Stoga je važno održavati stalni kontakt s bengalskim mačkama od njihova djetinjstva, posebno s mužjacima, kako bi ostale povezane s vama i bile sretne u vašem domu
Bengalci su izvrsni lovci, a na njihovo ponašanje uvelike utječu instinkti. Ako u kući ima manjih životinja koje bengalska mačka može uzeti za plijen, prije ili kasnije to će se dogoditi. Stoga je bengalskoj mački potreban stalan priliv aktivnosti i privlačenja pažnje, uključujući nove igračke, zagonetke, drveće ili posebnu opremu za penjanje kako bi bili zauzeti nečim.
Predstavnici ove pasmine trebaju vrlo kvalitetnu hranu. Nagla promjena vrste hrane može izazvati kod njih crijevne smetnje. Bengalci imaju izvrstan apetit, ali ne pate od previše proždrljivosti. Glavna stvar je nadoknaditi troškove energije i održati mišićnu masu u dobroj formi.
Energija se sintetizira u tijelu bengalaca u takvim količinama da bi čak i Tesla bio jako zainteresiran. Ni trenutka odmora! Stalno kretanje, igre, zabava. Ako želite mačku koja sjedi na krilu i mirno prede, onda bi bilo bolje da razmislite o perzijskoj. Bengalci nisu prikladni za ove svrhe.
Bengalska mačka je vrlo pametna i vrlo emotivna. Ove životinje reagiraju i na najmanje promjene u tonu vašeg glasa, a prema ljudima su mnogo oprezniji nego prema drugim živim bićima. Ove mačke ne vole da se na njih viče ili izvodi spontane nagle pokrete u njihovu stranu. Vrlo osjetljivo reagiraju na svađe u obitelji, otprilike na isti način kao što na njih reagiraju mala djeca- vrlo pate zbog toga.
Bengalci su prirodno jako znatiželjni u kombinaciji sa tvrdoglavošću. Bengalska mačka vole sve istraživati. Nemojte se iznenaditi kada budete nalazili otvorene ormare i vrata. Ova mačka će uvijek doći do „zabranjenog voća“ i analizirati njegov sadržaj.
U istu svrhu bengalske se mačke vole kretati po visokim površinama kao što su ormari i pratiti događaje odozgo.
Ovo je hiperaktivna i inteligentna pasmina za hiperaktivne ljude i neće odgovarati svakomu. Dobro procijenite svoje mogućnosti i način života prije nabavke ove prekrasne životinje.
Uobičajene bolesti
Bengalska mačka je energična pasmina s prosječnim životnim vijekom od 15 godina i više. Ova pasmina mačaka nema posebne zdravstvene probleme, međutim postoji nekoliko bolesti koje se pojavljuju kod bengalaca.
Bengalci mogu patiti od bolesti srca i crijevnih poremećaja, sindroma ravnih prsa, displazije kukova, progresivne atrofije mrežnice.
Obzirom na to stručnjaci preporučuju kupnju bengalske mačke samo u registriranim uzgajivačnicama s dobrom reputacijom, za koje je zajamčeno da samo čistokrvne životinje koriste za uzgoj.
BRIGA
Za razliku od mnogih drugih pasmina mačaka, bengalci vole vodu i vole se kupati. Stoga, ako ste ostavili kadu, umivaonik ili bilo koji drugi spremnik vode bez nadzora, imajte na umu da mačka može s užitkom to iskoristiti.
Bengalci imaju svilenkasto, na dodir ugodno krzno. Bengalcima ne treba posebna njega niti često češljanje.
Općenito, čistoća je karakteristična za ovu pasminu. Te se mačke lako i brzo naviknu na pješčanik i ne podnose prljavštinu, pa bi vlasnik trebao redovito čistiti mačji toalet. Čak i zbog najmanjeg nagovještaja neugodnog mirisa mačka može odbiti ići na svoj WC